Klub Sportowy Skarpa Bytom

Nasz klub powstał w 2013 roku i z roku na rok coraz bardziej się rozrasta i podejmuje nowe wyzwania. Naszym celem jest wspieranie rozwoju młodych zawodników oraz spopularyzowanie ogólnopojętej wspinaczki. Obecnie możemy pochwalić się licznymi sukcesami naszych zawodników oraz bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą. Prowadzimy działalność sportową w dyscyplinach szeroko pojętej wspinaczki oraz sportów siłowych. Aktualnie klub liczy 60-ciu zawodników w różnym wieku, a szóstka z nich reprezentuje klub na arenie międzynarodowej, jako członkowie Kadry Narodowej. Nasi zawodnicy zdobywają regularnie miejsca na podium Pucharów Europy Juniorów. W 2020 roku w Ogólnopolskim Systemie Sportu Młodzieżowego klasyfikacji we wspinaczce sportowej, zajęliśmy drugie miejsce. Natomiast w 2021 roku zdobyliśmy 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Klubów w Mistrzostwach Polski.

klub

Nasi zawodnicy

Klub Sportowy Skarpa Bytom jest współtwórcą pierwszych i jedynych w Polsce klas o profilu Wspinaczka Sportowa w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. Nie ograniczamy się jedynie do sztucznych ścian. Nasi reprezentanci już od najmłodszych lat regularnie wyjeżdżają w różne rejony skalne w Polsce i za granicą. Mamy kilku zawodników od kategorii Junior Młodszy, których umiejętności pozwalają na wspinanie się na poziomie 8a, co pozwoliło im dołączyć do grona Kadry Narodowej Skalnej. Z kolei jeden z Seniorów może pochwalić się przejściami powyżej 9a (np. Stal Mielec 9a+, Sprawa Honoru 9).

klub

Nasi zawodnicy

Dotychczas zawodnicy trenowali w hali sportowej w Bytomiu o powierzchni użytkowej 450 m2. Aktualnie przenieśliśmy się do nowopowstałego Centrum Sportów Wspinaczkowych, które mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” w Bytomiu. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie o powierzchni wspinaczkowej ponad 3 000 m2 . Obiekt ten pozwala na lepsze przygotowanie zawodników, a także organizowanie zawodów w każdej ze wspinaczkowych dyscyplin olimpijskich, zarówno wewnątrz budynku, jak i na świeżym powietrzu. Dodatkowo ściana wspinaczkowa jako jedyna w Polsce jest dostosowana do potrzeb i rozgrywania zawodów osób niepełnosprawnych. W kompleksie znajduje się również sala crossfit, siłownia, sauny, strefa: Street Workout, Parkour, biegów OCR, bieżnia zewnętrzna i tor do jeżdżenia na rolkach oraz wiele innych udogodnień umożliwiających podniesienie sprawności fizycznej zawodników. Liczymy, że obiekt będzie przyciągał zainteresowanie osób z całej Polski i Europy, a uzupełnieniem jest budynek szkoleniowo – noclegowy Przy Skarpie – Rozbark (gdzie można zorganizować imprezy okolicznościowe, szkolenia, konferencje, spotkania itp.). Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

klub